Systemy zamków Master Key, wykorzystujące jeden klucz dostępowy, który pasuje do wszystkich wkładek wchodzących w skład owego systemu są obecnie bardzo rozpowszechnione, i używane szeroko w wielu obiektach użytkowych. Posiadacze takich zamków często nie zdają sobie jednak sprawy, iż nie tylko wkłady do drzwi, ale również i kłódki mogą być z takowym systemem używane.

Kłódki do systemu ułatwienia dostępu

kłódki master keyW obiektach użytkowych kłódki służą głównie jako zabezpieczenie do drzwi ewakuacyjnych lub przejść technicznych, więc zazwyczaj są założone w danym miejscu póki nie zajdzie potrzeba ich zdjęcia i otwarcia zabezpieczonego przejścia. Kłódki Master Key, należące do systemu dostępowego który funkcjonuje na obiekcie, znacznie ułatwiają wszelkie czynności związane z zabezpieczaniem i otwieraniem przejść, które zostały takowymi zamknięte. Działają one bowiem identycznie jak dostępowe wkłady do drzwi i zamków, i po dopasowaniu do klucza dostępowego mogą one być otwierane w taki sam sposób jak pozostałe zamki wchodzące w skład systemu dostępowego. Kłódki te mogą mieć najróżniejsze rozmiary, w zależności od zadania jakie mają spełniać. Te kłódki które służą jako zabezpieczenie wewnętrzne do drzwi ewakuacyjnych są zwykle niewielkie, nie przekraczając rozmiarami wielkości kłódek służących do zamykania komórek lokatorskich czy bram wejściowych.

Duże i ciężkie kłódki, bardzo trudne do pokonania, mogą natomiast służyć jako zabezpieczenie do bram wjazdowych i wszystkich najbardziej wrażliwych przejść, które mają być stale zamknięte, lub otwierane tylko na określony czas. Takie kłódki można zamówić razem z całym systemem dostępowym, jak również osobno, już po wdrożeniu systemu dostępowego na obiekcie. Są one bowiem indywidualnie dopasowywane do wzoru kluczy dostępowych.