Laboratorium jest przestrzenią, w której nie powinny przebywać osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy, umiejętności i uprawnień. W dużej mierze jest to związane z substancjami, które najczęściej znajdują się w miejscu tego typu i niebezpieczeństwem, które może pojawić się podczas ich nieodpowiedzialnego stosowania. Oczywiście, nawet osoby z uprawnieniami muszą chronić się we właściwy sposób, korzystając z różnych urządzeń.

Kilka słów o komorze laminarnej

komora laminarnaNa polskim rynku znajdziemy całkiem sporo rozwiązań, które pozwalają nam stworzyć w laboratorium przestrzeń bezpieczną i funkcjonalną. Jednym z urządzeń, które na pewno będą nam przydatne w momencie, gdy zależy nam na stworzeniu w laboratorium przestrzeni sterylnej, która w żaden sposób nie będzie oddziaływać na przeprowadzane przez nas reakcje, jest komora laminarna. Jest to urządzenie, które wykorzystuje filtry HEPA, by w bardzo efektywny i szybki sposób oczyścić powietrze i sprawić, że będzie ono jałowe i nieoddziałujące na przeprowadzane przez nas reakcje chemiczne. Komory tego typu realizowane są przez różnych producentów, dzięki czemu mogą charakteryzować się dość zróżnicowanymi właściwościami, np. w zakresie ich wielkości. Oznacza to, że niezależnie od tego, jakie są nasze potrzeby w zakresie funkcjonalności komory laminarnej, zawsze mamy możliwość dokonania zakupu produktu, który będzie dla nas najbardziej użyteczny.

Kiedy interesuje nas asortyment komór laminarnych i zastanawiamy się, jaki produkt byłby dla nas najlepszy w określonych okolicznościach, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie naszych potrzeb z wybranym producentem. Najczęściej doradcy współpracujący z danym producentem bez większego problemu doradzą nam, jaki produkt będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.