W najbliższy piątek rozpoczną się pierwsze Mistrzostwa Świata Kowali, zorganizowane w ramach akcji promującej rzemiosło i rzemiosło artystyczne. Akcję z powodzeniem przeprowadza małopolska fundacja wspierająca rozwój lokalnej przedsiębiorczości, choć pomysł został podchwycony także w innych rejonach Polski.

Kowalstwo artystyczne

kowalstwoNietypowa impreza jest ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców Krakowa, a także dla turystów, którzy mogą wpisać sobie do wakacyjnego kalendarza dodatkowe wydarzenie. Organizatorzy mistrzostw już teraz mają potwierdzenie przybycia reprezentantów co najmniej 11 krajów, w tym tak odległych, jak na przykład Brazylia czy Kazachstan. Łącznie do rywalizacji stanie około osiemdziesięciu pięciu najlepszych kowali z całego świata. A jest o co walczyć – nagroda główna to specjalnie zaprojektowana z tej okazji pamiątkowa statuetka i nowoczesny skuter ufundowany przez jednego ze sponsorów. Zawodnicy zmierzą się w kilku różnych konkurencjach, za które będzie przyznawana punktacja. Przykładowe dyscypliny to wykucie podkowy na czas i artystyczne kowalstwo z Krakowa (dowolna forma metalowej rzeźby). – Nasi zawodnicy pochodzą z różnych krajów i zajmują się na co dzień różnymi profesjami.

 

Jest na przykład Polak z firmy świadczącej usługi ślusarskie, ale także piekarz z Francji i niemiecki ogrodnik. Mamy nadzieję, że impreza przypadnie do gustu zarówno kowalom, jak i kibicom. Jeżeli tak się stanie, w przyszłym roku zorganizujemy ją po raz kolejny – powiedziała naszemu dziennikarzowi jedna z organizatorek.