1-555-645-324 Monday - Sunday 10:00 - 22:00

Odpowiedni system kanalizacji to podstawa sprawnego funkcjonowania miast. Zwłaszcza latem, gdzie potrafią nagle spaść bardzo obfite deszcze oraz wiosną gdy śnieg się roztapia. Bez odpowiedniego systemu odprowadzania wody miasto byłoby nieprzejezdne.

Znaczenie odwodnień liniowych

odwodnienie linioweGdy mówimy o zarządzaniu odprowadzeniem wody, to z pomocą przychodzą odwodnienia liniowe. Różnią się one od klasycznych studzienek kanalizacyjnych. Oczywiście te drugie również są przydatne gdy mówimy o odprowadzaniu wody, jednak bardzo często nie są wystarczające. Ponadto też klasyczne studzienki zbierają wodę bardziej punktowo, natomiast odwodnienie liniowe może być położone np. przy całej drodze i sprawić, że nie będą powstawać kałuże, lub że będą one powstawać znacznie rzadziej. Warto jednocześnie pamiętać, że każde odwodnienie liniowe potrzebuje połączenia z miejscem, do którego będzie odprowadzać wodę. Może to być wcześniej wspomniana studzienka kanalizacyjna. Tak skonstruowany system pozwala na znacznie skuteczniejsze odprowadzanie wody w czasie nawet najbardziej obfitych odpadów. W sytuacji bardzo dużej ulewy zwykłe studzienki kanalizacyjne nie nadążałyby z odprowadzeniem wody. Natomiast odpowiednio zorganizowane odwodnienia liniowe będą zbierać tę wodę znacznie skuteczniej, co przełoży się na to, że nawet podczas takich opadów będzie można normalnie jeździć po mieście. Oczywiście tego rodzaju odwodnienia liniowe można też wykorzystać np. podczas projektowania swojego domu i działki, jednak to jest temat na inny artykuł.

Przykład odwonień liniowych pokazuje jak często bardzo prosta zmiana pozwala na zwiększenie skuteczności pewnych działań. Wystarczy system zwykłych studzienek kanalizacyjnych uzupełnić o odwodnienie liniowe, żeby działał on znacznie skuteczniej.