Każdy z nas choć raz w życiu kupował łóżko i materac. Można  je kupić w komplecie lub oddzielnie. Niektórzy preferują same materace, ponieważ wybierając wysoki model, można na nim spać bez ramy łóżka. Z uwagi na duży wybór modeli, zakup nie jest prosty.

Który wybrać model materaca?

producent materacyMałym dzieciom zalecane są twarde materace, ponieważ ich kręgosłupy ciągle się kształtują i wymagają odpowiedniego podparcia. Dorośli mają dowolność wyboru, pod warunkiem, że nie mają kłopotów zdrowotnych z kręgosłupem. Materac ma kilka stopni twardości od bardzo miękkiego do bardzo twardego. Ponadto znajdziemy przynajmniej kilka podstawowych modeli materacy. Przede wszystkim mogą one być piankowe, sprężynowe, termoelastyczne czy lateksowe. Nie każdemu będzie się dobrze spało na jednym rodzaju materaca, dlatego przez zakupem warto jest wypróbować dany model. Dobry producent materacy umożliwia klientom położenie się i przetestowanie każdego modelu materaca, gdyż minimalizuje to ewentualne zwroty lub wymiany. Na materacu spędzamy przeważnie od sześciu do nawet dziesięciu godzin w ciągu doby, więc dobrze jest zadbać o jego wysoką jakość. Najtańsze będą materace wykonane z pianki, ponieważ są automatycznie produkowane. Maszyna laserowo wycina pożądane wielkości pianki, które potem są obrabiane i poddawane pracom wykończeniowym.  Wśród piankowych, wielu producentów wytwarza też materace termoelastyczne, które doskonale się dopasowują do kształtu ciała i zapewniają komfortowy sen bez względu na pozycję w jakiej śpimy.

Wymiana materaca powinna nastąpić średnio co osiem – dziesięć lat, ponieważ przeważnie tyle wynosi jego zdatność do użytkowania w najwyższej jakości. Później mogą zacząć się pojawiać wgniecenia, które są oznaką zbyt długiego korzystania z niego.