Urządzenia te które pozwalają na oszczędność zarówno czasu, jak i energii w wielu gałęziach przemysłu, podczas procesów produkcyjnych, oraz w niezliczonej ilości przedsiębiorstw niejednej branży. Mowa tu o przenośnikach, bez których często trudno wyobrazić sobie pracę na magazynie, produkcji czy budowie. Maszyny te służą do transportu wewnętrznego rozmaitych materiałów (surowców, półproduktów, podzespołów) po ściśle wyznaczonej, ograniczonej trasie, w ruchu ciągłym.

Rodzaje przenośników w przemyśle

przenośnik łańcuchowyTe przydatne urządzenia, w zależności od modelu, mogą transportować materiał w poziomie, w pionie, a nawet pod kątem. Poszczególne modele charakteryzują się określoną wydajnością, na którą składa się długość i szerokość jednostki transportującej, oraz prędkość urządzenia. Wydajność ta podawana jest najczęściej w tonach na godzinę, sztukach na godzinę, lub metrach sześciennych na godzinę. Napęd w przenośnikach to najczęściej silnik elektryczny, czasem spalinowy, lub napęd hydrauliczny i pneumatyczny. W zależności od materiału, jaki ma być transportowany, oraz warunków pracy, dostępnych mamy kilka typów przenośników na rynku. Jeden z najbardziej popularnych to przenośnik łańcuchowy. Służy najczęściej do transportowania ciężkich przedmiotów, o masie, z którą nie radzą sobie modele taśmowe i rolkowe. Przenośnik łańcuchowy ma jedną bardzo ważną zaletę: może przenosić materiały przy dużym nachyleniu. Szeroko wykorzystywane są także przenośniki taśmowe. Transportują materiały o rozmaitych kształtach, takie jak kartony, butelki, pojemniki. Podobnie jak przenośniki rolkowe, które pomimo prostej konstrukcji są niezmiernie użyteczne w wielu zakładach przemysłowych. Przenośniki kubełkowe natomiast sprawdzają się w przenoszeniu materiałów sypkich (zboża, mąka, granulat). Takie materiały transportuje także przenośnik ślimakowy, jednak jego ruch odbywa się tylko w poziomie lub pod kątem. Dodatkowo może on spełniać funkcję mieszalnika.

Urządzenia do transportu wewnętrznego to bardzo szeroka i zróżnicowana gama w pełni zautomatyzowanych maszyn, które znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach i niezliczonej liczbie zakładów przemysłowych. Ich praca pozwala na dużą oszczędność czasu i nakładów pracy, zatem inwestycja ta z pewnością się zwróci.