1-555-645-324 Monday - Sunday 10:00 - 22:00

Prąd jest obecnie wykorzystywany praktycznie we wszystkich sprzętach codziennego użytku. Coraz częściej czynności które kiedyś były wykonywane mechaniczne są obecnie zastępowane urządzeniami elektrycznymi. Przepływ prądu elektrycznego warunkuje również działanie wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych, które potrzebują energii do działania maszyn służących do realizacji różnych procesów.

Wymiarowanie przewodu do szafy sterowniczej

cięcie przewodów na wymiar Wszystkie wyżej przytoczone przykłady wymagają wykonania urządzeń elektrycznych, które oparte są o różnego rodzaju komponenty elektroniczne. W zależności od charakterystyki danego procesu wykorzystuje się obwody drukowane, komponenty takie jak diody, tranzystory czy układy scalone. Z kolei w przypadku rozwiązań przemysłowych czy elektrowni najczęściej wykorzystywane są przewody, które umożliwiają transmisję energii. Dobrym przykładem są tutaj szafy sterownicze, które umożliwiają sterowanie skomplikowanymi maszynami. W ich strukturze znajdują się układy, które są zamontowane na szynach. Do tych wszystkich układów muszą być doprowadzone przewody, które transmitują informacje, doprowadzają zasilanie i tym podobne. W celu odpowiedniego połączenia należy wykonać cięcie przewodów na wymiar. Przewody w szafach sterowniczych muszą posiadać odpowiednie wymiary, które umożliwiają ich pogrupowanie oraz prawidłową instalację. Zbyt długie przewody będą się zawijać i stwarzać ryzyko wypadnięcia z zacisku.

W związku z tym zawsze podczas projektowania i instalacji szafy sterowniczej należy docinać przewody na wymiar w taki sposób żeby możliwe było ich odpowiednie podłączenie oraz posegregowanie. Do tego celu używa się zwykle znaczników na przewody, które w bardzo łatwy sposób pozwalają odnaleźć daną linię na schemacie elektrycznym.